Bayırköy Belediyesi Resmi Web Sitesi

Haberler & Duyurular


Bilecik Belediyeler Birliği Başkanı Mustafa Yaman’dan Koronavirüs Açıklaması

Bilecik Belediyeler Birliği ve Bayırköy Belediye Başkanı Mustafa Yaman, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile ilgili açıklama yaptı.

Koronavirüsün insan vücudundaki seyri, Koronavirüse karşı dünyada, ülkemizde ve ilimizde alınan tedbirlerle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Yaman, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

Covid-19, ilk olarak 2019’un Aralık ayında Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde tespit edildi. Hızla Dünya geneline yayılan hastalık, ülkemizde de Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin KOCA’nın 11 Mart’ta yaptığı açıklamada, virüsün ortaya çıkışından 90 gün sonra ilk kez Türkiye’de de tespit edildiği açıklandı. Koronavirüsün en yaygın belirtileri, yüksek ateş, halsizlik ve kuru öksürük. Bazı hastalarda bu belirtilere boğaz ağrısı, burun akıntısı, ağrı ve ishal de eşlik ediyor.

“CAN KAYIPLARININ ÖNÜNE GEÇİLMESİ SAĞLANACAKTIR”
Ayrıca, İngiliz Rinoloji Derneği, bazı Covid-19 hastalarında iştahsızlık görüldüğünü, koku ve tat duyusu kayıpları yaşandığını bildirdi. Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen koronavirüsün ülkelere göre vaka sayısı son bilgilere göre, Dünyada 1 buçuk milyondan fazladır. Ülkemizde de bu anlamda bir dizi tedbir alınmıştır. Bu tedbirler kapsamında da evde kalarak olası büyük can kayıplarının önüne geçilmesi de sağlanacaktır.  Sağlık Bakanımızın Sayın Fahrettin Koca’nın açıkladığı verilere göre 8 Nisan 2020 Tarihi itibariyle 247 bin 768 test yapılmış olup, 38 bin 226 vaka, bin 492 civarında yoğun bakım hastası, 995 entübe hasta sayısı, bin 846 iyileşen hastamız ve 812 var kaybımız bulunmaktadır.

“PEK ÇOK KONUDA YARDIM YAPILMIŞTIR”

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” sloganıyla yardım kampanyası düzenlenmiştir. Bu kampanya kapsamında birçok aileye gıda, nakdi yardım, maske gibi pek çok konuda yardım yapılmıştır. İlimiz sınırlarında da Sayın Valimiz Bilal Şentürk beyin koordinatörlüğünde bir dizi tedbir alınmıştır.

“MİLLETİMİZ ADINA TEŞEKKÜR EDERİM”

Bu tedbirlere ek olarak, Bilecik Belediyeler Birliğimizce yürütmüş olduğumuz Katı Atık Projemiz kapsamında çöp toplama hizmetini yürüten iş arkadaşlarımın yaptıkları işin kutsallığını göz ardı etmeden göstermiş oldukları üstün gayretten ötürü kendilerine, Belediye Başkanlarımıza, Belediye personellerimize ayrıca gecesini gündüzüne katan Sağlık çalışanları, Polis ve Jandarma personelimize ve bu uğurda küçük de olsa payı geçen herkese Birlik Başkanı olarak Milletimiz adına teşekkür ederim. “HAYAT KAVGASINDA SAĞLIKLI OLMAK İÇİN, EVDE KAL TÜRKİYEM HEM KENDİN HEM BİZİM İÇİN

Mustafa YAMAN
Bayırköy Belediye Başkanı
Bilecik Belediyeler Birliği Başkan

Diğer Başlıklar